IM komunikace dnes není jen ICQ

Doba pokročila a dnes již není nutné specializovat se na jeden jediný protokol a používat jeho oficiální klient. IM komunikace je dnes alfou a omegou Internetu a tak na sebe nenechaly alternativní klienty dlouho čekat. Na této stránce se podíváme na klienty pro operační systém Windows a pro Linux.

Miranda IM
Trillian
Gaim
Kopete
Psi
IM2
Google Talk
Meebo
QIP

Miranda IM

Miranda IMIdea programu Miranda IM je jednoduchá. Vývojáři chtějí poskytnout stabilní a jednoduchý komunikační program, který je možno rozšířit přesně podle vašich představ a přesně to se jim také daří. Čistá instalace Mirandy obsahuje pouze nejzákladnější funkce a další doplňky jsou už plně v režii uživatele. Dnes si můžeme vybírat z tisíců pluginů nebo třeba vzhledů a zvuků. Mezi pluginy najdeme samozřejmě i protokoly. Už v základním stavu obsahuje Miranda pluginy pro protokol ICQ, MSN, Jabber, Yahoo a AIM. Není však problém najít i pluginy které přidávají RSS čtečku, televizní program, kalendář nebo třeba vylepšení okna s kontakty. Filozofie Mirandy ji předurčuje k použití pokročilejšími uživateli, protože její nastavování může být často velmi zdlouhavé a složité.
užitečné odkazy - domovská stránka

Trillian

TrillianKlient Trillian je tak trochu opakem Mirandy. K jeho plnému použití nepotřebujete žádné dlouhé nastavování a nepotřebujete ani žádné významné znalosti. Nevýhodou však je to, že si klient jen velmi těžce přizpůsobíte obrazu svému. Trillian podporuje protokol ICQ, MSN, AIM, Yahoo a IRC. S Jabberem v něm však neuspějete. Jako jediný v tomto přehledu je k dispozici i v placené variantě, ta však za 25 dolarů nepřináší takřka nic významného. Samozřejmostí je podpora více uživatelů, skinovatelnost a všechny funkce, na které jsme u moderních programů zvyklí.
užitečné odkazy - domovská stránka

Gaim

GaimGaim je prvním linuxovým zástupcem v tomto přehledu. Majitelé Windows však nemusejí zoufat, Gaim je k dispozici i pro ně. V základním stavu je kompatibilní s mnoha protokoly včetně ICQ, MSN, Jabberu, AIM nebo třeba polského Gadu Gadu. Vzhled programu si můžete upravit pomocí stovek skinů, které jsou k dispozici. Programu samozřejmě nechybí moderní funkce, na které jsme zvyklí. Můžete v něm posílat soubory, používat hlasovou i video komunikaci a provádět spoustu dalších činností.
užitečné odkazy - domovská stránka

Kopete

KopeteKopete je prvním a posledním čistě linuxovým zástupcem v tomto přehledu. Tvůrci mu dali do vínku plně skinovatelné prostředí (pomocí XHTML a CSS) a spoustu moderních funkcí, kterými se nemůže do dnešního dne pyšnit spousta jiných klientů. S Kopete se připojíte ke většině dnes používaných protokolů. Podpora ICQ, MSN, Jabberu, Yahoo nebo třeba Gadu Gadu je samozřejmostí.
užitečné odkazy - domovská stránka

Psi

PsiAčkoli je Psi pouze jedno protokolovým Jabber klientem, je v našem přehledu zastoupen hlavně díky své jednoduchosti a zároveň komplexnosti. K dispozici je jak pro Windows, tak pro Linux. Mezi jeho hlavní přednosti patří jednoduchost, podpora šifrování a komplexní podpora funkcí Jabberu. Nevýhodou je však nemožnost změny skinů, která je avšak vyvážena alespoň možností měnit ikony. Pokud s Jabberem začínáte jako s jediným protokolem, můžu tento klient jedině doporučit.
užitečné odkazy - domovská stránka

IM2

IM2IM2 je klient určený pouze pro uživatele Windows. Nabízí podporu protokolů ICQ, MSN, Yahoo, AIM a IRC. Podporu Jabberu bohužel nehledejte. Mezi přednosti tohoto klienta patří podpora pluginů a skinovatelnost. V základu najdeme 4 skiny, další lze pak stáhnout z domovské stránky. Program je relativně rozsáhlý a tak příliš nedoporučuji jeho použití začínajícími uživateli.
užitečné odkazy - domovská stránka

Google Talk

Google TalkO Google Talku jako protokolu píšeme už v naší sekci protokoly. Google Talk však s sebou přináší i oficiálního klienta. Při jeho tvorbě byl jednoznačně kladen důraz na jednoduchost a tak jsou této skutečnosti podřízeny i funkce, kterých skutečně moc není. Mezi výhody programu patří možnost hlasové komunikace s ostatními uživateli Google Talk a také provázanost programu s Gmailem.
užitečné odkazy - domovská stránka

Meebo

MeeboMeebo je tak trochu speciální. Není totiž určeno primárně ani pro jeden z existujících systémů. Je totiž provozováno přes webové rozhraní. O výhodách se jistě nemusím zmiňovat. Meebo je k dispozici kdekoli na cestách, všude, kde máme přístup k Internetu. Nemusí se stydět ani za své funkce, můžeme v něm používat ICQ, AIM, Jabber, MSN, Google Talk i Yahoo!. Využít můžeme instantního jednorázového připojení a nebo si můžeme zdarma pořídit meebo id, pomocí kterého můžeme mít natrvalo uloženy všechny údaje. Mezi příjemné vlastnosti patří podpora ukládání historie na server a 1024bitové šifrování.
užitečné odkazy - domovská stránka

QIP

QIPQIP je dalším jednoprokolovým zástupcem v tomto přehledu. Je určen jen pro ICQ. Pokud se už rozhodnete zůstat u protokolu ICQ, doporučuji využít alespoň tento klient. Přináší několik příjemných novinek jako je absence reklamy, podpora šifrování, funkční přenosy souborů nebo třeba větší množství smajlíků. Už jen potěšit může velmi snadná přenositelnost programu třeba na USB flash discích...
užitečné odkazy - domovská stránka